Aktuality,  Naše příběhy

Tahání na vodítku

Tahání na vodítku je jeden z nejčastějších problémů. Naše Flora je takový malinký tahač a myslím, že každý psík je ze začátku tak trochu tažný.

Je třeba si uvědomit že vodítko není nástroj k týrání psa, ani není určen k tomu, abychom mohli psa do něčeho nutit. Vodítko je určeno pro naši potřebu a pro klid duše. Je určeno proto, abychom měli nad psem kontrolu, aby nám nevběhl pod auto zkrátka se mu nestalo nic zlého. Takže si prvně uvědomíme, jak by nám bylo příjemné mít kolem krku obojek a na něm šňůru, za kterou nás neustále někdo tahá. Takže zapomeňte na to, že vodítkem budete psa ovládat. Povede to akorát k tomu, že na volno vás nebude poslouchat vůbec.

Dva takové hlavní body při učení netahání a fungování na vodítku jsou:

  1. KOMUNIKACE
  2. VZÁJEMNÉ CHOVÁNÍ

Komunikace je velmi důležitá ve vztahu člověka a pána, ale i při chůzi na vodítku. Jak má asi pejsek poznat co chceme, když mu to neřekneme? A na toto základní pravidlo nesmíme zapomínat. Komunikace je základní kámen vztahu mezi psovodem a psem. Takže první bod k úspěchu.

Vzájemné chování by mělo být založeno na celkovém férovém vztahu čtyřnožky a majitele. Pokud chceme od psíka dobré chování na vodítku, musíme i mi sami se chovat dobře. Pokud psa táhneme na vycházce sem tam, bez toho aniž by jsme mu řekli nějaký povel, vlastně to samé dělá pak on nám samotným. Měl by samozřejmě fungovat určitý empatický vztah mezi člověkem a psem. Ale musí to mít své hranice a pro naši spokojenost a radost z vycházek nelze psovi dát volnou packu v určování směru vycházky. Přece jenom netuší co je za nebezpečí, takové jedoucí auto a my opravdu nechceme, aby to poznal na vlastní kůži….

Rady a typy na postup a aplikaci těchto dvou důležitých bodů:

Příklad:

Venčíme naše štěně, které za každou cenu táhne. Táhne za psíky, za holuby, za lidmi, za odpadky, za autem, za čímkoli co mu přijde zábavné.

V první řadě musíme budovat vztah, pejsek musí vědět, že nejsme jen ti kteří ho vezmou na šňůru a dopraví ho za psími kamarády, kteří si s nimi hrají. Psík musí vědět, že i s námi je legrace a zábava, jednoduše že nejsem jen spojka a možná doprava za zábavou. Musím já sám být pro psíka radost. Takže budování vztahu mezi člověkem a psem je důležité v další komunikaci a jednoduše, aby nás pes miloval. Je trochu přežitek myslet si, že když psa krmím jsem pro něj středobodem vesmíru, určitou roli to určitě sehraje, ale kdo si s psíkem vybuduje opravdu harmonický vztah vyhrává.

Typ: začínáme na méně rušných místech, nejlépe na místech kde to psík velmi dobře zná.

Pokud psík táhne, zastavíme se a řekneme jeho jméno, pokud nereaguje, tak vodítkem mírně cukneme. V tuto chvíli musíme rozlišovat tahání a cuknutí. Pokud psa budeme na vodítku táhnout, velmi jednoduše se může stát, že ho odtáhneme k noze a pes znovu vystřelí a táhne dál. Vodítkem mírně cukáme do té doby, než psík nezastaví a vodítko bude prověšené. Když se dostaneme do pozice, kdy pes stojí a má prověšené vodítko, tak ho pochválíme. Při každém cuknutí vodítka musí zaznít nějaký zákazový povel, který si určíme ( Ne, Fuj, Nesmíš,..) a následoval povel například: pomalu. Dokud se psík nezastaví na prověšeném vodítku nejdeme dál. Pravidlo čím lépe psík na vodítku jde a má prověšené vodítko, tím rychleji se dostává dopředu a prochází se. Pokud však tahá, naopak jde o to pomaleji vpřed.

Další možností je měnit směr. Psík táhne k určité věci, vy změníte směr, když táhne i po změně směru, tak setrvat a měnit směr dokud to psíkovi nedojde. A obrňte se může to trvat dlouho….

Jinou možností je učení chůze u nohy. Pes chodí vždy po u levé nohy psovoda. Psíka u nohy udržíte například pamlskem. 🙂 Opakujete povel k noze, vždy když psík napne vodítko a chvalte vždy, když pejsek jde vzorně u nohy.

Dalším pomocníkem bývá ohlávka. Myslím si, že tuto pomůcku lze použít na dospělého psa… neaplikovala bych ohlávku na štěně. Neusnadňujte si práci… ono se to vážně vyplatí.

Stahováky, ostnáče a elektriku bych z výcviku naprosto vyloučila…myslím, že používat tyto prostředky  (ještě na štěně) není vůbec dobré. Nejen, že můžete štěňátku ublížit, ale také to může na pejskovi zanechat špatné vzpomínky.