Aktuality,  Naše příběhy

První krůčky ke spoko

Dnes se ochaldilo, co to znamená? Všem se lépe dýchá a i já i psíci jsme vylezli spoza stínu a začínáme zase malinko vystrkovat růžky.

Čekala jsem s dalším příspěvkem, až budou prckové v nových domovech… Ale to by jsme se nového článku nikdy nedočkali (minimálně dalších 14dní). Takže o tom jak stračenky našli milující domovy příště, až je najdou všichni, až všichni budou rozdávat lásku a radost novým lidem, kteří propadnou bernského kouzlu.

Ke spokojenosti nás lidí musí pejci být vychovaní. Tudíž v dnešním článku postupně odkryjeme karty. A je to tady, teď se vlastně dozvíme, že jsou to šelmy nezkrotné a bude nás to stát čas a nervy. A ty to stát opravdu bude, bez toho totiž psíka nevychováme. Bez našeho času, lasky, píle, trpělivosti a úsilí to opravdu nepůjde…

První kroky ke spokojenosti.

  1. HYGIENA
  2. PŘIVOLÁNÍ
  3. SAMOTA

1. HYGIENOU se myslí samozřejmě loužičky a bobíci vykonávané venku… Štěně má jasný režim, který je následující : spánek, hygiena, hra. Tento koloběh se stále opakuje. Spánek i hra se postupně prodlužují (v konečné fázi je už ze štěněte pes a krmí se ráno večer, nebo jen večer). Než k tomu dospějeme chvíli to trvá, přece ale nepřeskočíme tu nejlepší fázy a to tu štěněcí. Při každé loužičce a bobíkovi na žádoucím místě oooooobrovská pochvala. To, že na mě kolemjdoucí zírají a nevěřícně kroutí hlavou, když vidí jak chválím pejska při čůrání..u nás to vypadá nějak takto: ááááááno šikulenka, ták je Coffee šikovná, supeer pejseek, tak je hodný pejsek Coffee…. ty lidi asi neví jak je to důležité, aby pejsek věděl jak je úžasné, že nemusím doma vytírat a uklízet ty nadílky. Neví, tak se toho nebojte a chvalte a chvalte.. Intervaly se budou jistojistě prodlužovat a za chvíli to půjde i bez pochval…

Když se nehoda stane….a to se prostě stává… netrestat prcka, nemáčet čumák v loužičce. Jen když ho přistihnu při vykonávání potřeby tak říct třeba tytyty..vyhubovat mu…Ono si to za chvíli spojí a pochopí… Občas za to můžeme i my lidi..co si budeme že? prostě se nám zamotají tkaničky, udělá se uzel…aaaa už máme loužičku, když to vidíte trochu vyhubujte, ale netrestejte prcka za to, že to dál nedonese. K tomu štěnátku to prostě patří, stávají se i horší věci.

Typ: Když byla ještě Coffee malinký prcek, stávalo se nám, že i když jsem byla oblečená a obutá rychlostí světla, počůrala se mi před dvěřmi, nebo ve výtahu, prostě to chuděra dál nedonesla.. Takže rada: brát štěnátko do náruče a vyklopit ho před barákem na travičce. Pro pochvalu pak netřeba chodit daleko:-)

2. PŘIVOLÁNÍ a zvykání si na jméno. Ujasněme si jak budeme psíka přivolávat. Nejde na něj vychrlit Fíku ke mě, pojd sem, za námi, bobeš kde se flákáš. Musíme být jednotní, je to jeden z prvních kroků k úspěchu. Příklad přivolání: Coffee, ke mě.

Ještě k tomu jménu. Říkat ho co nejčastěji, když se se štěnětem mazlíme, když k němu promlouváme, brzy si uvědomí, že je to jeho jméno, že má být pozorný, když se k němu hovoří.

Takže pak když řekneme jméno, štěně se na nás podívá, ten oční kontakt je nejdůležitější. Když se štěně otočí a reaguje na své jméno, mávat, skákat, dělat srandovní zvuky, pozitivně jej volat, nebo pískat a když přiběhne, obrovská pochvala. Bude pak mít chuť běhat pořád. Štěně ale cvičit max 3 min vkuse. Třeba klidně víckrát denně, ale ne víc jak pár minuteček,protože neudrží pozornost a nesmíme jej povely znudit nebo znechutit k tomu, aby se dál nechtělo učit.

3. SAMOTA. To je oborvský strašák. Proč? Potřebujeme chodit do práce, a občas psíka nechat samotného. Potřebujeme prostě fungovat. Toto téma je jako všechna velmi obsáhlé. A já Vás odkážu na super stránky, kde se dozvíte jak na to, aby všichni byli spokojení: https://luciekotynkova.cz/separacni-uzkost-2-prevence/

Na těchto stránkách, na které se budu asi často odkazovat najdete mnoho a mnoho rad a užitečných článků. Od výchovy štěnátka, po různé problémy co prostě my pejskaři řešíme. Každý pejsek je jiný…na každého se musí malinko jinak. Jsou to prostě osobnosti, ať chceme nebo ne…

Začtěte se a čerpejte z těchto stránek….. bude to ku prospěchu vám i pejskovi..

 

Hodně trpělivosti ať jsme s těmi ušáky šťastni….