Aktuality,  Naše příběhy

Historie plemene

Historie a původ Bernských honičů

Bernský honič je lovecké plemeno, spadající do kategorie švýcarských honičů, původem jak již název napovídá ze Švýcarského Bernu. Historie vzniku tohoto plemene je velice strastiplná, plemeno téměř balancovalo na pokraji vymyzení. Z důvodu zachování Bernských honičů povolila Mezinárodní kynologická federace (FCI) nedávno vzájemné křížení, a proto se i v dnešní době můžeme těšit z tohoto lovecky talentovaného psíka, který jak je poslední dobou trendem se stává více právoplatným domácím miláčkem, než-li statečným doprovodem při lovu.

Plemeno se ve Švýcarsku vyskytovalo nejspíše již v dobách starých Římanů, o čemž vypovídají zejména umělecká díla z těchto dob. Posláním bernských honičů bylo doprovázet pěší lovce na divokou zvěř. Plemeno švýcarský honič se vyskytuje ve více uznaných varietách (Jurský, Švycký, Luzernský, Bernský).

  • Bernský honič – bílá v kombinaci s černou a pálenou, může se vyskytovat v hrubosrsté varietě
  • Jurský honič – tříslová černou a pálenou
  • Luzernský honič – modrá barva,silně skvrnitá v převážně černé barvě,světle až intenzivně pálená
  • Schwyzský honič – bílá v kombinaci s oranžovou barvou

Kohoutková výška tohoto plemene ve standartu by měla být u psů od 49-59cm a u fen od 47-57cm v kohoutku (výše lopatek předních končetin).

Délka těla Bernského honiče je v poměru k jeho výšce v kohoutku asi 1,15/1. Výška v kohoutku je v poměru k jeho hloubce hrudníku asi 2/1. Délka čenichu je v poměru k délce jeho lebky asi 1/1. Zbarvení bílé s černými skvrnami nebo s černým sedlem, bledě až intenzivně pálené nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a okolo řitního otvoru, někdy lehce skvrnité. Celková stavba těla je spíše štíhlá, ale svědčí o síle a vytrvalosti plemene. Končetiny jsou krátké a přiměřeně silné. Hlava bernského honiče je suchého tvaru s dlouhým čenichem. Bernský honič má velmi dlouhé, svěšené uši a kulaté tmavé oči živého výrazu. Toto plemeno se v průměru dožívá 11 až 13 let.

zdroj: http://www.svycarskyhonic.com/, https://cs.wikipedia.org, http://www.hafbezobav.cz/